פרופ' דוד ליפשיץ

אבנים בכליות תסמינים

תסמינים של אבנים בכליות

אבנים בכליות לרוב מסתמנות ככאבים בגב או בצד, דם בשתן ובחילות/הקאות לצד הכאב. רוב האבנים הן בערך בגודל של גרגר חומוס, אך הן גם יכולות להיות קטנות כמו גרגר חול או גדולות כמו כדור גולף. אבנים קטנות יכולות לעבור דרך דרכי השתן, אך ייתכן ויהיה צורך באמצעים פולשניים יותר כאשר יש אבנים גדולות.

מהי אבן כליה?

אבן בכליה היא גוש מוצק או גביש בעל צורה לא סדירה, שגודלה נע מגודל של גרגר חול עד גודל של כדור גולף. כתלות בגודל אבן הכליה (או אבנים), ייתכן והמטופל בכלל לא ירגיש בנוכחותה. יחד עם זאת, אפילו אבנים קטנות עלולות לגרום לכאב קיצוני כשהן יוצאות מהגוף דרך דרכי השתן. שתיית נוזלים עשויה לעזור לתהליך, שיכול להימשך עד שלושה שבועות.

אבן כליה גדולה יכולה להילכד בשופכן (הצינור שמנקז שתן מהכליה אל שלפוחית השתן). כאשר זה קורה, האבן יכולה לגרום לדימום ולמנוע מהשתן מלעזוב את הגוף. אבנים שלא יכולות לעבור בעצמן ייתכן ויצריכו ניתוח להוצאתן.

הסוג הנפוץ ביותר של אבן בכליות הוא אבן סידן אוקסלט. סוג זה קורה כאשר סידן ואוקסלט מתחברים בשתן. זה יכול לקרות בנוכחות רמות גבוהות של אוקסלט, רמות נמוכות של סידן וצריכת נוזלים לא מספקת. גם אבנים הנגרמות על ידי חומצה אורית נפוצות למדי, כאשר מקור אלו הוא מהחומר הטבעי בשם פורין, שהינו תוצר לוואי של חלבונים מן החי (בשר, עוף ודגים).

מהם התסמינים של אבנים בכליות?

התסמינים של אבנים בכליות משתנים מאדם לאדם ותלויים בגדול ומיקום האבן. על אף התפישה הרווחת שאבן גדולה כואבת יותר בפועל המצב לא כך. אבן קטנה מאד היורדת בשופכן עלולה לגרום לכאבים עזים בעוד אבן הגדלה לאיטה בכליה ומלאת את כל גביעי הכליה (אבן יציקה) לעיתים לא כואבת כלל.

כאבים בגב, בבטן או בצד

כאב שנובע מאבנים בכליות, הידוע גם כהתקף אבנים בכליות, הוא אחד מסוגי הכאב החמורים ביותר שאדם עלול להרגיש. חלק מהאנשים שחוו אבנים בכליות משווים לעיתים את הכאב ללידה או לדקירה בסכין. בדרך כלל, הכאב מתחיל כאשר אבן עוברת מהכליה לתוך השופכן הצר, מצב הגורם לחסימה שגורמת להצטברות לחץ בכליה. הלחץ שנוצר מפעיל סיבי עצב הממוקמים באזור ומעבירים אותות כאב משמעותיים למוח.

כאבים של אבנים בכליות מתחילים לעתים קרובות באופן פתאומי, וכאשר האבן נעה, הכאב משנה את מיקומו ועוצמתו. לעתים קרובות הכאב בא והולך בגלים, ומוחמר בעת התכווצות השופכן כאשר הוא מנסה לדחוף את האבן החוצה. כל גל כאב כזה עשוי להימשך כמה דקות, להיעלם, ואז לחזור שוב. בדרך כלל הכאב ממוקם בצד הגוף ובגב, מתחת לצלעות. הכאב עלול להקרין לבטן ולמפשעה כאשר האבן נעה מטה דרך דרכי השתן. ככל שהאבן יורדת לכיוון השלפוחית קיימת הקרנה ברורה יותר לאזור המפשעה ובנוסף יכולה להופיע צריבה תכיפות ודחיפות במתן שתן.

כאב או צריבה בזמן מתן שתן

ברגע שהאבן מגיעה לצומת בין השופכן לשלפוחית השתן, הכאב מתחיל להיות מורגש בעת מתן שתן, מצב המכונה גם "דיסאוריה". הכאב יכול להיות חד או שורף, ועשוי להזכיר לחלק כאבים של דלקת בדרכי השתן (ולעיתים שני המצבים עשויים גם להתקיים יחדיו).

צורך דחוף ללכת לשירותים

הצורך ללכת לשירותים באופן דחוף יותר או בתדירות גבוהה מהרגיל הוא סימן נוסף לכך שהאבן עברה לחלק התחתון של דרכי השתן. המצב עלול לגרום לצורך דחוף ללכת לשירותים או צורך ללכת לשירותים לאורך כל היום והלילה. בנוסף, דחיפות במתן שתן גם כן יכולה לחקות תסמין של דלקת בדרכי השתן.

דם בשתן

דם בשתן הוא תסמין נפוץ בקרב אנשים עם אבנים בכליות, ומכונה גם "המטוריה". הדם יכול להיות אדום, ורוד או חום, ולעיתים הוא ניכר רק ברמה מיקרוסקופית, כך שלא ניתן להבחין בו בעין, אלא רק באמצעים מעבדתיים.

שתן "מעונן" או בעל ריח חזק

שתן בריא לרוב יהיה צלול וללא ריח חזק. שתן מעונן, כלומר, בעל גוון עכור, או בעל ריח רע יכול להיות סימן לזיהום בכליות או בחלק אחר של דרכי השתן. כאמור, לעיתים לא נדירות, זיהום עלול לבוא יחד עם אבנים בכליות. גוון העננות הוא סימן של מוגלה בשתן (המכונה גם "פיאוריה"), והריח נובע מהחיידקים הגורמים לדלקת. ריח עשוי גם לנבוע משתן מרוכז יותר מהרגיל.

שתן בכמות קטנה בכל פעם

אבנים גדולות בכליות לפעמים נתקעות בשופכן ויכולות להאט או לעצור את זרימת השתן. במקרה של חסימה זו, לעיתים ניתן רק לתת שתן מועט בכל פעם שהולכים לשירותים. במידה וזרימת השתן נפסקת לחלוטין זהו מצב חירום רפואי, ומומלץ להתפנות לטיפול רפואי בהקדם.

בחילות והקאות

אבנים בכליות גורמות לעיתים קרובות לבחילות ולהקאות. תסמינים אלו קשורים לקשרים עצביים משותפים בין הכליות לבין דרכי העיכול. אבנים בכליות עלולות לעורר עצבים מסוימים במערכת העיכול, ובכך לעורר את הבחילות וההקאות. בנוסף, בחילות והקאות יכולות להיות גם דרך של הגוף להגיב לכאב עז.

חום וצמרמורות

חום וצמרמורות הם סימנים לזיהום בכליה או בחלק אחר של דרכי השתן – מצב שעלול להוות סיבוך משמעותי של אבנים בכליות או סימן לבעיות חמורות אחרות שלא בהכרח קשורות לאבנים בכליות. כל חום עם כאב דורש טיפול רפואי דחוף, כשחום שקשור לזיהום הוא בדרך כלל גבוה – 38˚C או יותר. צמרמורת או רעד נלווים לעתים קרובות יחד עם החום.

מהם התסמינים של אבנים בכליות אצל ילדים?

התסמינים השכיחים ביותר של אבנים בכליות הם דם בשתן או כאב. כמות ומיקום הכאב שהילד חווה תלויה בגודל ובמיקום האבן עצמה. תסמינים אחרים כוללים:
• כאבים חזקים שבאים והולכים
• חוסר יכולת להטיל שתן (כאשר אבן חוסמת את דרכי השתן)
• בחילות והקאות
• שתן עכור, מסריח, חום, צמרמורות או חולשה שעלולים להיות סימן לזיהום חמור
• דם בשתן
רוב האבנים בכליות בילדים נשארות בכליה, אך עד שליש עלולות לנדוד מהכליה ולהיתקע בשופכן. אבנים שנותרו בכליה, למרות שלעיתים קרובות אינן כואבות, יכולות להיות המקור לדלקות חוזרות בדרכי השתן, בעוד האבנים שנכנסות לשופכן יכולות ליצור כאבים חמורים מאוד.

איך ניתן לזהות?

אבנים קטננות בכליות בדרך כלל לא גורמות לתסמינים או לכאבים. התסמינים מופיעים לרוב כאשר האבל גדולה או שהיא מתחילה לזוז.

 
 

אבנים בכליות תסמינים. פרופ' דוד ליפשיץ
אבנים בכליות תסמינים. פרופ' דוד ליפשיץ