פרופ' דוד ליפשיץ

ריסוק אבנים בכיס השתן באמצעות לייזר (LASER CYSTOLITHOTRIPSY)

 

מדוע נוצרות אבנים בכיס השתן?

כאשר ישנה הפרעה לזרימת השתן מכיס השתן בד"כ בשל הגדלת הערמונית, עלולות להיווצר אבנים בכיס השתן. אבנים אלו עלולות להגיע לגודל של מספר סנטימטרים.

באנשים עם אבנים בכליות, לעיתים נפלטת אבן לכיס השתן  שלא יוצאת בהשתנה ועלולה להמשיך ולגדול בכיס השתן. 

 

מה הסימנים לנוכחות אבנים בכיס השתן?

אבנים בכיס השתן בדומה לאבנים בכליות עלולות לגרום לנוכחות דם בשתן שרואים בעין או בבדיקה מיקרוסקופית. בנוסף, מטופלים יתלוננו לעיתים על צריבה ותכיפות במתן שתן עד כדי קושי בהשתנה. יתכנו גם אירועים חוזרים של דלקת בדרכי השתן.

 

איך מטפלים באבנים בכיס השתן?

ברוב המקרים, למעט באבנים גדולות במיוחד, ניתן לרסק את האבן בגישה דרך השופכה באורטרוסקופיה וריסוק האבן בלייזר . מאחר והאבנים נוצרות ב"כ בשל חסימה הנגרמת על ידי ערמונית (פרוסטטה) מוגדלת, מומלץ לטפל גם בערמונית בזמן טיפול באבן. בנסיבות מסוימות אפשר לטפל רק באבנים בכיס השתן וכך להימנע מתופעות לוואי שונות של ניתוח הערמונית כגון שפיכה לאחור. הניתוח מתבצע ע"י טלסקופ המוחדר לכיס השתן דרך השופכה. באמצעות סיב לייזר רב עוצמה, מפוררים את האבן לחתיכות הנשטפות החוצה. בתום הפעולה מכניסים קטטר לכיס השתן לתקופה של יום-יומיים.

 

מהן תופעות הלוואי האפשריות לניתוח?

כאשר מבוצע ריסוק אבן בשלפוחית ללא כריתת הערמונית, עלולה להיווצר עצירת שתן לאחר הוצאת הקטטר בשל גירוי של הערמונית. בד"כ מצב זה ישתפר לאחר מספר ימים אך לעיתים יחייב החזרת הקטטר לכיס השתן. 

בנוסף בדומה לכל פעולה בדרכי השתן יש סיכון קטן לדלקת או דימום.

אבן בשלפוחית. פרופ' דוד ליפשיץ
אבן בשלפוחית. פרופ' דוד ליפשיץ